Praha

DVont

TÝDEN.CZ

23. 10. 2018
Rubrika: O špatných věcech

Brzy budeme asi všichni "Off" ?

Autor: David Vont

14.03.2016 10:28

Špatné výsledky jsou mnohdy dlážděny dobrými úmysly a to je bohužel i případ nového školského zákona z pera paní ministryně školství Kateřiny Valachové, který byl v posledních dnech schválen.

A je to tady zase a znovu, stále dokola. Zákon totiž dává nárok na předškolní docházku (rozuměj přijetí dítěte do školky) jen v místě trvalého bydliště?!!

Proč je tady u všeho ta bolševická podmínka statutu trvalého bydliště, když lidé konečně začali víc cestovat za prací, žijí v různých městech a obcích naší země dlouhodobě, ale nechtějí se vzdát současného trvalého bydliště, což je ve spoustě případů i docela logické!!

Je to antiproduktivní, totalitní a omezující podmínka. Samo o sobě to pak nenabízí mladých lidem lepší a motivující podmínky pro to, aby uvažovali pořídit si děti, když není vůbec jisté jestli jim je nějaká školka vezme a na soukromou při výši svého platu prostě nemají. 

Ani vítání našich nových občánků bez trvalého bydliště nezvládnete v místě kde momentálně žijete (byť o tyto akce já osobně moc nestojím, ale někdo třeba ano a nakonec proč ne?) A málokdo pojede do místa trvalého bydliště např. do 300 km vzdáleného města na podobnou akci s novorozencem. Co je to v tomto sátě stále proboha za myšlení?!

A co třeba takhle docela jednoduché a průhledné řešení? Přerozdělení pevné částky za žáka dle ročníku školky (školy? - např. to následně použít i v době povinné školní docházky?) mezi obcemi a městy v jednoduchém školním systému - aplikaci (RŠS) spadající přímo pod Ministerstvo školství. Dnes je takovou aplikaci mimochodem docela jednoduché vytvořit a není to ani nijak nákladné.
 
Hlavně že bude EET !!?? (elektronická evidence tržeb), která stejně nevyřeší dramaticky příjem do státního rozpočtu a bude to určitě pěkná blamáž, jak je zde v ČR již tradicí. Zcela jistě zasáhne a myslím tím negativně, jen a pouze zase drobné živnostníky a malé firmy. Např. moje babička, která zažila ještě 1.republiku nechápe, že za prodej jakékoliv drobnosti, např. noviny za 15 Kč, bude vystavena samostatná účtenka. A to byla celý život účetní, tudíž má k této problematice blízko a má svůj jasný názor a postoj na celou tuhle pofidérní záležitost. Stále však dovede i ve svém požehnaném věku používat právě selský rozum. Ministr financí Babiš ho možná používá také, ale dost často jen ve svůj prospěch!! Je si dobře vědom, jak mu to nádherně umožní opodstatnit rozšíření aparátu státní správy a odvrátit pozornost. Je jasné, že humbuk po spuštění EET ale i v následném provozu mu půjdou na ruku, jelikož se média kolem toho budou samozřejmě točit a pitvat to....... a bude na to upřena hlavní pozornost. Jemu to na chvíli alespoň dobře zamaskuje ostatní a pro něj daleko důležitější oligarchické počiny, včetně posilovaní vlastní i korporátní moci.
 
Ale zpět k tématu. Jak umožnit chodit do školky i dětem, které nemají trvalé bydliště v místě kde právě s rodiči žijí.
 
Například. Nebydlím nyní v Brně kde mám trvalé bydliště, ale třeba v Mostě, kde dlouhodobě s rodinou žijeme a to z důvodů jakýchkoliv (práce, péče o starší rodiče atd., respektive každému do toho může být víte co...?). Manželka potřebuje ve třech a půl letech dát naše dítě do školky a pokračovat v práci. V tuto chvíli by získávala vlastně úlevu brněnská pokladna školského odboru obce (města), jelikož tam mé dítě do školky docházet logicky nemůže a ani nebude. Tudíž, když přihlásím dítě do školky v Mostě, tak by se jednoduše v registru školního systému (RŠS) převedlo financování z brněnského rozpočtu školství na ten mostecký. To není tak složité. Kde je ksakru problém a proč toto nemohlo být k zákonu vhodnou formou přidáno a místo toho tam je jen ta zastaralá podmínka trvalého bydliště ?!
 
Byla by to paráda, lidé by mohli cestovat za prací, bydlet pár let kde se jim zlíbí. Mimochodem, již předešlé vlády se snažily učit a přesvědčovat české Pepíky a Mařenky, že je zcela běžné všude ve světě za prací dojíždět a že oni pokud si budou chtít zachovat určitý životní standard, či sehnat lépe placenou a vyhovující práci, tak prostě budou muset zvednout své zadky a z rodných vísek tak na zkušenou za humna vyrazit.
A mnohdy to vyžadují i stávající zaměstnavatelé, kteří stěhují své firmy v rámci celé ČR nebo rozšiřují svou společnost.

A ví také ten ouřada vůbec (no vědět by určitě měl !!), jak je náročné, ale hlavně i totálně zbytečné si změnit všechny doklady a registry a já nevím bůh ví co všechno ještě, při změně trvalého bydliště?! Je to vše totální nesmysl, přežitek a zkostnatělý systém a lidem se prostě adresa trvalého bydliště měnit nevyplatí. Veškerý systém evidence a jeho množství kde je každý z nás registrován, je velkou ostudou a brzdou téhle země. Záměr v tom pravděpodobně je a nebo možná jen prachobyčejná hloupost, švejkovství a diletantství, že se tohle, za více než 26 let nepodařilo změnit.

A pak najednou současné vlády a někteří neumětelští ministři a poslanci, mezi které určitě paní Valachovou řadím, navrhují podobně nesmyslné nic neřešící zákony. Je zcela evidentní, že podobné zhovadilosti vychází vždy z rukou lidí, kteří nevědí nic o skutečném životě, dělají vše proti logice a zdravému rozumu a negativní dopad to má následně na většinovou společnost, resp. na tu část, která se nemá možnost téměř vůbec bránit a takovým zhovadilostem postavit.
 
Jak by to dělala asi paní Valachová, když z Brna přešla do Prahy a potřebovala by kvůli své kariéře dát své dcery do školky?? (na obdobných pozicích, které některé ambiciózní matky zastávají i o něco dřív). 3 roky je myslím dostatečný věk, kdy se děti v kolektivu učí novým věcem socializují se a je to pro ně celkově přínosné. Vzdělávání ve školkách, jak se teď všude nyní píše, považuji však jen za další nesmysl a i záměrnou manipulaci s právy rodičů. Podstatou a přirozeností pro děti v tomto věku je spíš si hrát a získávat přirozené a kladné sociální návyky a vazby. K tomu by měl velkou měrou přispět i kvalifikovaný personál školek.
Učení a biflován, které stále také v našem zpátečnickém školním vzdělávání bohužel převažuje, si ty naše děti užijí ještě až, až. Teda doufám, že se věci budou měnit přeci jen rychleji. Naše země za světem opět ve vzdělávání krutě zaostává. To nevyvrátí ani žádné mainstreamové bláboly jak jsme na tom neskutečně dobře ve večerních zpravodajstvích, ze kterých by určitě rád, kdyby tehdy mohl, i George Orwell čerpal náplň pro svůj román 1984.

Jsme opravdu divná země prošpikovaná pokrytectvím, přechytračováním, které pochází především od těch co třímají v rukách nějakou moc. I když tito vymýšleči hloupých změn, jsou většinou ve funkci jen krátkodobě, tak za nimi zůstává bohužel dost často tristní výsledek, kterým je totální pokřivení skutečných hodnot a také zásad demokracie a v neposlední řadě i svobod jednotlivce. Trvá potom strašně dlouho věci napravit a u některých se to už ani nemusí podařit.
 
Ale nenechejme se zmást, používejme ten selský rozum více a nebojme se veřejně vyjadřovat. Za vším není jen jakási úřednická chuť udělat něco, jen aby bylo vidět že něco dělají a že si svůj post určitě právem zasloužili. Ne, určitě ne. Tyto a podobné věci mají jediného nenápadného společného jmenovatel, postupně vytvářet podhoubí a omezovat čím dál víc lidská práva, zasahovat do rozhodování rodin co je a co není správné a udělat tak z lidí, počínaje právě dětmi již od útlého věku, ještě větší stádo než bylo za minulého "totalitního" režimu. Záměrně píši slovo totalitní v uvozovkách, za pár let v rádoby "svobodné" zemi už bude toto slovo možná paradoxně bez uvozovek!!
 
Stále  více se mi v poslední době zdá a pokud mám možnost ještě k tomu z osobní praxe porovnávat, jak podobné věci fungují v zahraničí, že snad určitá elementární svoboda z určitého úhlu pohledu (pokud se člověk necpal v minulém režimu do politiky) byla snad i větší za minulého režimu než dnes?! Ale třeba to je jen můj dojem, sám někdy nevím? I když ten minulý režim, to byl také pěkný neřád !!
 
A na závěr jedno důležité připomenutí. Nebojte se ozvat, to je strašně důležité a stůjte si také za vytčeným cílem kterého chcete v podobných věcech dosáhnout a změnit je pro dobro lidí, aby se tady žilo zase o něco lépe. 
 
Tak zase někdy příště.
 
David Vont


Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  10

Diskuze

David Vont

Užij dne.
Karikatura D.V..JPG
Oblíbenost autora: 7.44

O autorovi

Svobodomyslný "Revolucionář", asi trochu snílek, který stále věří ve skutečné naplnění významu slov jakými jsou láska, pravda, pomoc bližnímu, pokora a čest. Proto jsem se před pár lety rozhodl začít psát a nyní vstoupit i na tento blog a tak snad alespoň trochu přispět svými články k přiblížení se těmto hodnotám.

Kalendář

<<   říjen 2018

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031